Den otevřených dveří

01.04.2012 19:57

V sobotu 31. 3. se otevřely téměř všechny dveře na naší škole (kotelnu, úklidové místnosti a šatny jsme přece jen nechali zavřené), abychom mohli přivítat rodiče, babičky, dědečky, strýčky i tetičky a budoucí i bývalé žáky, kteří se přišli podívat na to, co se u nás ve škole děje nového a do čeho všeho se u nás děti pouštějí.
Jako návštěvní den jsme zvolili jedno předvelikonoční sobotní dopoledne, aby si na návštěvu mohla udělat čas většina rodičů. Protože máme dvě budovy a chtěli jsme, aby návštěvníci viděli vše, co si pro ně děti připravily, rozvrhli jsme náš program na dvě části - první část se odehrávala na naší „malé škole“, druhá na té „velké“.
Nejdříve se tedy většina návštěvníků sešla při písničkovém vystoupení těch nejmenších. V něm rodiče pochopili, jaké fígle paní učitelky používají, aby dětem dostaly do hlaviček dny v týdnu, měsíce, abecedu nebo třeba slovní druhy. Na tohle všechno totiž mají písničky! Ale hudbu naše děti využívají i ke cvičení, a tak další kousek přidal kroužek aerobiku. Příjemné prostředí prvního stupně zpestřily hádanky na nové interaktivní tabuli, pár přírodovědných pokusů mistrů třeťáků a prohlídka starých školních kronik a fotografií.
Program pro návštěvníky na druhém stupni začal o hodinu později. Tady žáci rodičům v rámci jazykového koutku představili všechny jazyky, které se u nás učí. Začali jsme anglickou písničkou, pokračovali německou pohádkou a předvedli zdramatizovanou ruskou básničkou o zajíčkovi. Závěr patřil minidokumentu našich deváťáků, ve kterém představili naši školu, a nasmáli jsme se také bonusovým záběrům z natáčení, které zpracoval náš mistr kameraman, střihač a režisér v jedné osobě, žák 9. třídy, Honza. Potom rodiče přešli do vestibulu, kde dramatický kroužek předvedl své zpracování Kozího příběhu ze staré Prahy. Rytmické písničky dětí z 5. třídy uzavřely náš program a rodiče měli čas na prohlídku školy, keramické dílny s prodejem výrobků, na vyluštění kvízu v přírodovědné učebně i na sledování chemických a fyzikálních pokusů v provedení našich žáků. Atmosféru zpříjemnila vůně kávy z naší kavárny „U Dvou ryb“, ve které obsluhovali naši sedmáci. Nabízely k ní koláčky našich paních kuchařek i chuťovky.
Tento den nám nezkazil ani nevlídný vítr, ani chladný vzduch za okny naší školy. Učitelé i děti odcházeli ze školy unavení, ale s pocitem dobře vykonané práce. Měli jsme všechny důvody věřit tomu, že se všem našim hostům Den otevřených dveří u nás líbil a poskytl jim kus skládanky do jejich představ o současné základní škole.