Svátek Slabikáře

13.05.2012 02:54

Byl pátek 11. května 2012 a pro 21 prvňáčků ze senické školy a jejich rodiče to byl slavnostní den. Prolouskali společně všechna písmenka ze slabikáře a to, uznejte sami, chce pořádnou oslavu. Prvňáčci se na ni připravili. Učili se básničky, písničky, malovali obrázky, zdobili třídu, školu, zdobili chodníky před školou, psali pozvánky, prostě nic nenechali náhodě.

Sluníčko krásně svítilo, modrá trička se hemžila ve škole, hosté přicházeli, všude vládla dobrá náladu i trochu chvění, jak to zvládneme. V 16, 30 hodin to začalo.

Hosté byli na svých místech a prvňáčci čekali na první tóny písničky, která je přivedla do třídy, aby všem přítomným mohli ukázat, co za těch necelých osm měsíců už zvládli.

"Dětství, jako vánek letí, než se setmí, uteče ti, mami, zítra škola začíná, ...."

Tak, a už máme za sebou první skladbičku, čepice na hlavách se ani nepohnuly, obrovská kniha s fotkami je na svém místě, jedeme dál.

Milým pozdravem byli přivítáni rodiče, prarodiče, sourozenci, ale také vzácní hosté, kteří přijali pozvání na tento den: pan starosta Ing. Michal Tichý, pan farář Tomáš Klíč, paní ředitelka MŠ Jana Gruntová, paní knihovnice Ivana Alexová, paní ředitelka naší školy Mgr. Kateřina Prucková, paní zástupkyně naší školy Mgr. Růžena Hynková, paní učitelky Anička a Monika a paní vychovatelka Eva. Ti všichni nás poctili svojí milou návštěvou.

Tak, oficiální začátek jsme zvládli, pokračujeme.

Následovalo vzpomínání, jak a kdy to celé začalo, zpívalo se, recitovalo, luštilo, četlo, povídalo.

Odměnou za vystoupení byl nejenom potlesk a úsměvy přítomných, ale také dárečky, které prvňáčkům tento den budou připomínat.

Od paní učitelky třídní certifikát za zvládnutí všech nástrah slabikáře a záložka do knížky, od pana starosty první čtenářský deníček, od paní ředitelky nová knížka do třídní knihovničky, od paní knihovnice veselé stužky s nápisem "Už umím číst!" a úplně nová průkazky do místní knihovny, od ostatních hostů sladkosti a dort, od rodičů krásná nová knížka s věnováním.

Slavnostním slibem pak potvrdili, že budou číst dál a jako rytíři nejenom poklady v knížkách chránit, ale hlavně, že si v nich budou číst.

Odpoledne s příjemnou náladou uteklo jako voda, přípitek šampaňským byl ve sluníčkem prozářené třídě osvěžující a nechtělo se nám vůbec domů.

Vlastně jsme ani nemuseli.

Aby to byl svátek nezapomenutelný, dohodly se děti s paní učitelkou, že zůstanou ve škole i přes noc. To aby zjistily, kdo jim občas v noci rozhází papučky, kdo si hraje s jejich stavebnicemi, či kdo listuje knížkami.

Loučení s rodiči proběhlo rychle a bez slziček, jsme přece stateční školáci. Ale oslava pokračovala. A přišli ještě další hosté. Byl to upírek Uršulínek, kterého přinesla paní knihovnice i se spoustou úkolů a her, a andílci - kamarádi ze čtvrté třídy, kteří s úkoly pomáhali. Po dobré večeři od maminek jsme šli zkontrolovat i hřiště za malou školou, pohoupat se a projet na skluzavce při svitu hvězdiček. Protože všichni zvládli Uršulínkovy úkoly, čekalo prvňáčky překvapení v podobě sladkého upírského dortu a šest školních skřítků, které si museli najít s baterkou.

Do pelíšků jsme zalézali sice unaveni, ale s krásnými dojmy a s přáním, ať se nám něco pěkného zdá.

Ranní probuzení ve třídě plné kamarádů bylo úsměvné a sdělovací. A komu z vás se poštěstilo, aby za vámi přišla Karkulka i s babičkou, vlkem, myslivcem, ...? Nám ano.

Posnídali jsme voňavé rohlíky a čaj, uklidili pelíšky a čekali na rodiče, až si pro nás přijdou.

Tak takhle nějak prožili svůj Svátek Slabikáře prvňáčci ze senické školy.

Moc děkujeme všem, kteří nám pomáhali a drželi palečky. Moc si toho vážíme a těšíme se na další setkání.

Přejeme všem klidný, sluníčkový a hlavně zdravý konec školního roku.

Mějte se pěkně a usmívejte se.

 

"Jak to bylo, pohádko, bylo jedno děťátko, začlo chodit do školy, číst, psát a plnit úkoly,.... Tatínku, maminko, já už nejsem miminko, ...."

Chcete - li vědět více, mrkněte do fotogalerie.